Balkan

27.01-03.02

SIUHH TRAKTORIGA MÄEST ÜLES

Destination: ?ari mäed, Põhja-Makedoonia
Dates: 27.01-03.02
Activity: cat skiing
Accommodation: twin rooms
Transportation: snowcat
Mountain guides: kohalikud ässad
Catering: Breakfast, lunch, and dinner

Price: 2250? + flight

NB. Package does not include flights

Price includes

 • Local transport
 • Accommodation in twin rooms 
 • Voodilinad ja käterätikud
 • Mäetraktori kasutus 
 • Mäegiid 
 • Avalanche safety gear
 • Hommiku-, lõuna- ja õhtusöögid 

NOT included in the price

 • Plane tickets
 • Travel insurance
 • Ski and snowboarding equipment
 • Alcoholic drinks
 • Extra activities not in the itinerary

SIUHH Balkanile traktoriga sõitma.

Cat skiing? But I'm allergic to cats!

Ära muretse, kassidega pole siin miskit pistmist. Cat-skiing tähendab seda, et mäest üles sõidetakse mäetraktoriga. Ühtlasi tähendab see seda, et läheduses pole ühtegi mäetõstukit, hooldatud rada ega ka värske lume pärast konkureerivat seltskonda. Terve mägi on ainult sulle ja su kaaslastele. See on puhas luksus.

SIUHH korraldab mäereisi Põhja-Makedooniasse juba teist korda ja seda seepärast, et esimene reis oli nii äge, et oleks patt uuesti mitte minna. Kui ei usu, siis vaata juuresolevat videoklippi. Või küsi kellelt tahes.

Cat-skiing on üsna uus ja üha populaarsem viis mägesid nautida ning seda mitmel põhjusel.

 • See omajagu odavam kui heli-skiing, kuid ei jää sellele võimaluste poolest kuigi palju alla. Traktor sõidab iga ilmaga ning pole ohtu, et paksu lumesajuga sõidud sõitmata jääks.
 • Erinevalt ski-touringust ei pea mäetraktoriga üles sõites end väsitama, vastupidi, sellel ajal saab puhata. Kui jalgsi mäest üles minnes tehakse päevas enamjaolt üks korralik tõus, siis traktoriga tuleb neid kümmekond. Päeva jooksul saab mäest alla sõita 3000-6000 vertikaalset meetrit. Seda on päris palju.
 • Pärast öist lumesadu peab tõstukiga mäkke minnes end väga kiirelt liigutama, sest kõik tahavad puutumatus lumes esimesed triibud teha. Mäetraktorit kasutades on sul konkurente palju vähem – suure tõenäosusega näed sa teisi sõitjaid ainult kaugelt, kui üldse näed.

Miks Põhja-Makedoonia ja ?ar-i mäed?

?ar-i mäed on oma kuju poolest cat-skiingu jaoks lausa loodud. Nad pole liiga järsud ega kivised ning traktoriga pääseb peaaegu igale poole. Mäeahelik on umbes 80km pikk ning sõita saab enam kui 100km² suurusel alal. Enamus mäenõlvast on 20-25 kraadise kaldega, see tähendab, et kallet on täpselt parasjagu.

Mäe võib kõrguse poolest jaotada kaheks – 1700-2100m ja 2100-2700m. Enamuse ajast veedame mäe põhjapoolsel küljel kõrgemal osal, kus on rohkelt lund, järske kuluaare ja ka laiu laugeid nõlvasid. Hea nähtavusega päeval saab peaaegu et piiranguteta sõita, ainuke tingimus on lume olemasolu ja seda tavaliselt jätkub. Halvema nähtavuse korral aga sõidame mäe madalamas osas metsas. Puud on üksteisest piisavalt kaugel, et seal mõnus sõita oleks, ometi kaitsevad nad lund tuule eest ning eelmise aasta kogemusest võib julgelt öelda, et seal on puudrit silmini.

Group, guides and safety

Ühte mäetraktorisse mahub maksimaalselt 12 inimest ja see on ühtlasi ka meie grupi maksimaalne suurus. Kui meid on vähem kui 12, siis liitub grupiga teisi sõitjaid. Kui grupi liikmete sõidutase on väga erinev, siis võib juhtuda, et grupid jaotatakse taseme järgi omakorda väiksemateks rühmadeks. Oluline on see, et kõik endale võimalikult toreda sõidukogemuse saaks.

Sellel reisil me mäesuusatamise ning lumelauasõidu põhitõdesid õpetama ei hakka ning seega ei sobi see päris algajatele. Küll aga ei ole hullu, kui sa varem eriti freeride-i ehk raja kõrval puutumatus lumes sõitnud ei ole. Anname sulle kindlasti pidevalt näpunäiteid, kuidas kõige mõnusamalt mäest alla saada. Kui oskad mõlemal kandil mugavalt sõita, siis võid julgelt nime kirja panna.

Väga oluline on safety. Kõik, kes mäest üles lähevad, peavad sealt ka tervelt alla jõudma. Seepärast kasutame ainult väga kogenud mäegiide ning hoolitseme selle eest, et kõikidel sõitjatel oleks vajaminev turvavarustus. Kui kiivrid, mäeprillid jms peab igaühel endal kaasas olema, siis laviinikoti ja muu sellega kaasneva saate meie käest ning see on reisi hinna sees. Ühtlasi viime läbi koolituse, kuidas laviinipiiparit kasutada ning kuidas laviini puhul käituda.

Tegemist on freeride reisiga ja see tähendab, et sõidetakse ainult hooldamata radadel. Me ei garanteeri seda, et igal hommikul on maas värske lumevaip ja et sõidame ainult seal, kus teisi jälgi ees ei ole. Kuid me teeme enda poolt parima, et see nii oleks.

Travel program

27.01 koguneme Skopjesse ning sealt sõidame mäe kõrval asuvasse hotelli nimega Scardus, kus veedame kõik 7 ööd. Scardus on igati lääne standarditele vastav hotell, kus on ka kaks sauna ja bassein. Hommiku-ja õhtusöögid toimuvad hotellis ning teame omast kogemusest, et süüa tehakse seal hoole ja armastusega.

28.01-02.02 sööme, joome ja sõidame.

03.02 hommikul läheme tagasi Skopjesse, kus võimalusi on kaks – kas koju lennata või üheks ööks Põhja-Makedoonia suurima linna melusse sukelduda ja linna parimaid maitseid kogeda. Soovitame kindlasti viimast varianti, sest Skopje ja eriti selle õhtune vöönd on meie jaoks puhas eksootika. Kas su naaber on seal käinud? Vaevalt küll. 

Majutus Skopje väga peenes viietärnihotellis Marriott kaheinimese toas maksab 75?/nägu.

Package price

The price of 2250? ei sisalda lennupiletit. Seega palume kõigil endale piletid ise osta. Loomulikult saate meilt lennusoovitusi, kuid arvestada võiksite sellega, et transfeer Skopjest elamispaika toimub 27.01 õhtupoolikul ning sealt tagasi linna 03.02 hommikul.

Alla 16-aastased saavad grupiga liituda vaid koos täiskasvanud kaaslasega.

Package does not include ski and snowboard equipment. For equipment rental we recommend Rendikeskus, kus rent koos kiivriga kuueks päevaks maksab 80?. Loomulikult võite sõiduvarustuse ka kohapealt rentida, nii pääsete spordipagasi vedamise tasudest.

NB! Soovitame kiivrit kanda alati, kui mäel oled.

Reisi korraldab Siuhh Outdoors OÜ

 

en_GB